MODEL . 127R
Our designs, crafted by the most creative brains, obtain the best quality as other big brands, yet still in the vibe of The Gioi Mod that can never be mistaken. From sports and diving to classic watches, our creations stand for ORIGINALITY, QUALITY, and UNIQUENESS.
Specification Table
Specification Table
| Watch Case | Watch Case 42mm 316L Stainless Steel Case SKX STYLE POLISHED - Midnight Black |
| Water Resistant | 20ATM |
| Glass Crystal | Anti-reflective (AR) Sapphire Double Dome - No Bevel Edge |
| Case Back | Equipped with Sapphire |
| Movement Holder |
NH (TMI NH Series) |
| Bezel | 316L Stainless Steel - Matte white Color |
| Bezel Insert | Ceramic - 1.5 x 1.2 inches (38 x 30.5 mm) | 1.78g |
| Watch Crown | Waterproof Screw Down (SKX007 POLISHED COIN) |
| Watch dial | Pure aluminum material size 1.12 inches (28.5mm) |
| Hands |
TMI Stainless Steel |
| Movement | Automatic Movement Customized by THE GIOI MOD (Movement by NH36) |
| Strap |
Vulcanized Rubber 0.87 inch (22mm) & Buckle 0.79 inch (20mm) | FOR SKX007 STYLE CASES full black |
| Chapter Ring | 316L Stainless Steel with full black |
Completely Assembled includes:
-
Completely Assembled Timepiece
- TGM Grand Box
- Strap Removal Tool
- Cleaning Cloth
- Warranty Card
IMPORTANT NOTE!
Both THE WATCHES have been through drop and load-bearing tests. We guarantee that the case will be 100% PROTECTED and ensure ORIGINAL DESIGN when it reaches the final stop.
- and Box





Description
Our designs, crafted by the most creative brains, obtain the best quality as other big brands, yet still in the vibe of The Gioi Mod that can never be mistaken. From sports and diving to classic watches, our creations stand for ORIGINALITY, QUALITY, and UNIQUENESS.
Specification Table
Specification Table
| Watch Case | Watch Case 42mm 316L Stainless Steel Case SKX STYLE POLISHED - Midnight Black |
| Water Resistant | 20ATM |
| Glass Crystal | Anti-reflective (AR) Sapphire Double Dome - No Bevel Edge |
| Case Back | Equipped with Sapphire |
| Movement Holder |
NH (TMI NH Series) |
| Bezel | 316L Stainless Steel - Matte white Color |
| Bezel Insert | Ceramic - 1.5 x 1.2 inches (38 x 30.5 mm) | 1.78g |
| Watch Crown | Waterproof Screw Down (SKX007 POLISHED COIN) |
| Watch dial | Pure aluminum material size 1.12 inches (28.5mm) |
| Hands |
TMI Stainless Steel |
| Movement | Automatic Movement Customized by THE GIOI MOD (Movement by NH36) |
| Strap |
Vulcanized Rubber 0.87 inch (22mm) & Buckle 0.79 inch (20mm) | FOR SKX007 STYLE CASES full black |
| Chapter Ring | 316L Stainless Steel with full black |
Completely Assembled includes:
-
Completely Assembled Timepiece
- TGM Grand Box
- Strap Removal Tool
- Cleaning Cloth
- Warranty Card
IMPORTANT NOTE!
Both THE WATCHES have been through drop and load-bearing tests. We guarantee that the case will be 100% PROTECTED and ensure ORIGINAL DESIGN when it reaches the final stop.
- and Box























