MODEL . 128R
Our designs, crafted by the most creative brains, obtain the best quality as other big brands, yet still in the vibe of The Gioi Mod that can never be mistaken. From sports and diving to classic watches, our creations stand for ORIGINALITY, QUALITY, and UNIQUENESS.
Specification Table
| Watch Case | 42mm 316L Stainless Steel Case SubmarinerĀ Rose Gold Color |
| Water Resistant | 20ATM |
| Glass Crystal | Anti-reflective (AR) Sapphire Double Dome - No Bevel EdgeĀ |
| Case Back | Equipped with Sapphire |
| Movement Holder |
NH (TMI NH Series) |
| Bezel | 316L Stainless Steel - MatteĀ Black Color |
| Bezel Insert | Ceramic - 1.5 x 1.2 inches (38 x 30.5 mm) | 1.78g |
| Watch Crown | Waterproof Screw Down (SKX007 POLISHED COIN) |
| Watch dial | Pure aluminum material size 1.12 inchesĀ (28.5mm) |
| Hands |
TMIĀ Stainless SteelĀ |
| Movement | Automatic Movement Customized by THE GIOI MOD (Movement by Nh35) |
| Strap |
Vulcanized Rubber 0.87 inch (22mm) & Buckle 0.79 inch (20mm) | FOR SKX007 STYLE CASES ROSE GOLD |
| Chapter Ring | 316L Stainless Steel with black & rose gold color |
Completely Assembled includes:
-
Completely Assembled Timepiece
- TGM Grand Box
- Strap Removal Tool
- Cleaning Cloth
- Warranty Card
IMPORTANT NOTE!
BothĀ THE WATCHESĀ have been through drop and load-bearing tests. We guarantee that the case will beĀ 100% PROTECTEDĀ and ensureĀ ORIGINAL DESIGNĀ when it reaches the final stop.





Description
Our designs, crafted by the most creative brains, obtain the best quality as other big brands, yet still in the vibe of The Gioi Mod that can never be mistaken. From sports and diving to classic watches, our creations stand for ORIGINALITY, QUALITY, and UNIQUENESS.
Specification Table
| Watch Case | 42mm 316L Stainless Steel Case SubmarinerĀ Rose Gold Color |
| Water Resistant | 20ATM |
| Glass Crystal | Anti-reflective (AR) Sapphire Double Dome - No Bevel EdgeĀ |
| Case Back | Equipped with Sapphire |
| Movement Holder |
NH (TMI NH Series) |
| Bezel | 316L Stainless Steel - MatteĀ Black Color |
| Bezel Insert | Ceramic - 1.5 x 1.2 inches (38 x 30.5 mm) | 1.78g |
| Watch Crown | Waterproof Screw Down (SKX007 POLISHED COIN) |
| Watch dial | Pure aluminum material size 1.12 inchesĀ (28.5mm) |
| Hands |
TMIĀ Stainless SteelĀ |
| Movement | Automatic Movement Customized by THE GIOI MOD (Movement by Nh35) |
| Strap |
Vulcanized Rubber 0.87 inch (22mm) & Buckle 0.79 inch (20mm) | FOR SKX007 STYLE CASES ROSE GOLD |
| Chapter Ring | 316L Stainless Steel with black & rose gold color |
Completely Assembled includes:
-
Completely Assembled Timepiece
- TGM Grand Box
- Strap Removal Tool
- Cleaning Cloth
- Warranty Card
IMPORTANT NOTE!
BothĀ THE WATCHESĀ have been through drop and load-bearing tests. We guarantee that the case will beĀ 100% PROTECTEDĀ and ensureĀ ORIGINAL DESIGNĀ when it reaches the final stop.























